Mjerenja i ispitivanja
Mjerenja i ispitivanja
Kroz pažljivo provođenje mjerenja, ispitivanja i implementaciju energetskih rješenja, težimo postizanju optimalnih performansi i smanjenju potrošnje energije. Ova područja igraju ključnu ulogu u našem radu jer omogućuju optimizaciju elektrotehničkih sustava za postizanje maksimalne učinkovitosti, sigurnosti i održivosti.
Kvalitetno i jednostavno rješenje prilagođeno Vašim potrebama
Znanja i vještine za rješenje svakog Vašeg upita i problema
Kroz ispravan i dobro raspoređen rad te uz Vašu kooperaciju zajedno dolazimo do rezultata
Višegodišnje skustvo, mnogobrojni multinacionalni projekti, zadovoljni krajnji kupci
Ispitivanja po važećim normama
Ispitivanja do razine srednjeg napona
Ispitivanja zaštitnih sustava
Ispitivanja elektromotora, transformatora, kablova i ostale opreme
Termografija
Energy monitoring / Energy management
Provjeravanje sukladnosti s važećim normama, poput HRN EN 60204-1 i HRN EN 61439-1, čini temeljni korak u osiguravanju visoke kvalitete, sigurnosti i pouzdanosti elektrotehničkih sustava. Kroz pažljivu analizu i provjeru, osiguravamo da svi aspekti naših elektrotehničkih sustava budu u skladu s propisima i normama, što uključuje električnu sigurnost, zaštitu od požara, zaštitu od električnog udara i druga važna područja. To osigurava da su naši sustavi sigurni za korištenje, pouzdani u radu i spremni za dugoročnu uporabu, pružajući našim klijentima osjećaj sigurnosti i povjerenja u naš rad.
HRN EN 60204-1 je norma koja se odnosi na električnu opremu strojeva, definirajući sigurnosne zahtjeve za električne instalacije i sustave na strojevima. Ova norma osigurava da su električne instalacije na strojevima projektirane, izvedene i instalirane na način koji minimizira rizik od električnih udara ili drugih opasnosti za korisnike strojeva.
HRN EN 61439-1 je norma koja se odnosi na niske naponske razvodne sustave, definirajući zahtjeve za projektiranje, konstrukciju i ispitivanje razvodnih ormara i pripadajuće opreme. Ova norma osigurava sigurnost, pouzdanost i funkcionalnost električnih razvodnih sustava, te provodi ispitivanja kako bi se osiguralo da su ormari projektirani i izrađeni prema najvišim standardima.
Ispitivanja do razine srednjeg napona (SN) odnose se na provođenje testiranja električnih sustava koji rade na srednjem naponu, što je opseg napona između 1 kV i 35 kV. Srednji napon se koristi za distribuciju električne energije u srednjim napojnim mrežama, industrijskim postrojenjima, te u nekim većim zgradama i kompleksima. Sve ove vrste ispitivanja provode se kako bi se osigurala sigurnost, pouzdanost i funkcionalnost električnih sustava na srednjem naponu. Redovito provođenje ovih ispitivanja ključno je za održavanje elektrotehničkih sustava u ispravnom radnom stanju i za sprječavanje nezgoda ili kvarova. Kada je riječ o ispitivanjima na razini srednjeg napona, obično se provode sljedeća ispitivanja.
Ispitivanje izolacije
Provjerava kvalitetu izolacije u električnom sustavu kako bi se osiguralo da nema propuštanja struje između vodiča ili između vodiča i tla. Ovo je ključno za sprečavanje kratkih spojeva ili drugih problema s izolacijom.
Ispitivanje prekidača
Ova ispitivanja provjeravaju performanse prekidača na srednjem naponu kako bi se osiguralo da mogu pouzdano prekinuti strujni krug u slučaju preopterećenja ili kvara. To uključuje ispitivanje kapaciteta prekidača za prekidanje struje, stabilnost rada i pouzdanost.
Ispitivanje uzemljenja
Provjerava učinkovitost uzemljenja u električnom sustavu kako bi se osiguralo da otpor tla zadovoljava postavljene zahtjeve. Uzemljenje je važno za zaštitu od udara struje i za osiguranje stabilnog rada električnih sustava.
Ispitivanje izolacijskog otpora
Mjeri otpor između vodiča i tla kako bi se osiguralo da izolacija električnih vodiča nije oštećena i da nema propuštanja struje.
Ispitivanja zaštitnih sustava, kao što su zemljenje, izolacija i zaštita od prenapona, ključna su za osiguranje sigurnosti i pouzdanosti elektrotehničkih sustava. Kroz provođenje ovih ispitivanja, osigurava se sigurnost i pouzdanost elektrotehničkih sustava, sprječavajući nezgode, kvarove i oštećenja opreme. Redovito provođenje ispitivanja zaštitnih sustava ključno je za održavanje sigurnosti i funkcionalnosti elektrotehničkih instalacija, te za sprječavanje potencijalnih ozljeda ili šteta.
Uzemljenje
Uzemljenje je postupak uspostavljanja sigurne putanje za električnu struju u slučaju kvara ili kratkog spoja. Ispitivanja uzemljenja uključuju mjerenje otpora uzemljenja kako bi se osiguralo da je on dovoljno nizak. Nizak otpor uzemljenja osigurava brzu i učinkovitu putanju za struju koja se može pojaviti u slučaju kvara, sprečavajući tako električne udare i minimizirajući štetu na opremi. Testiranje uzemljenja također uključuje provjeru integriteta zemljanih vodiča, spojeva i ostale opreme koja sudjeluje u sustavu uzemljenja.
Izolacija
Ispitivanje izolacije provjerava kvalitetu izolacije električnih vodiča i opreme kako bi se osiguralo da nema propuštanja struje. Ovo ispitivanje obično uključuje mjerenje izolacijskog otpora, koji mora biti iznad određene granice kako bi se osigurala pouzdana izolacija. Niska razina izolacijskog otpora može ukazivati na oštećenje izolacije, što može dovesti do kratkih spojeva, električnih udara ili drugih opasnosti. Provjera integriteta izolacije ključna je za osiguravanje sigurnosti i pouzdanosti električnih sustava.
Zaštita od prenapona
Ova ispitivanja usmjerena su na provjeru učinkovitosti zaštite od prenapona kako bi se osiguralo da električna oprema bude zaštićena od iznenadnih prenapona u mreži. To uključuje provjeru ispravnosti prenaponskih zaštitnika i drugih uređaja koji se koriste za zaštitu električnih sustava od prenapona uzrokovanih munjama, prekidima u mreži ili drugim faktorima. Redovito provođenje ovih ispitivanja osigurava da zaštitni sustavi rade ispravno i pravodobno reagiraju na prenapone, čime se smanjuje rizik od oštećenja ili kvara električne opreme.
Ispitivanja elektromotora, transformatora, kablova i ostale opreme su ključni koraci u osiguranju sigurnosti, pouzdanosti i učinkovitosti elektrotehničkih sustava. Ova ispitivanja provode se kako bi se provjerila ispravnost, funkcionalnost i performanse svake komponente elektrotehničkog sustava, te kako bi se osiguralo da rade u skladu s propisima i standardima. Svaka od stavki zahtjeva specifična ispitivanja i provjere kako bi se osigurala njihova pravilna funkcija i performanse.
Elektromotori
Ispitivanja elektromotora uključuju provjeru izolacije, ispitivanje rada, provjeru učinkovitosti i opterećenja, te ispitivanje vibracija i buke. Ova ispitivanja osiguravaju da elektromotori rade ispravno, učinkovito i sigurno, te da su sposobni izdržati opterećenje i uvjete rada.
Transformatori
Ispitivanja transformatora obuhvaćaju provjeru izolacije, ispitivanje transformatorskih omotača, provjeru gubitaka i efikasnosti, te ispitivanje rada pod opterećenjem. Ova ispitivanja osiguravaju da transformatori mogu pouzdano pretvarati električnu energiju iz jednog oblika u drugi, te da rade u skladu s propisima i standardima.
Kablovi
Ispitivanja kablova uključuju mjerenje otpora izolacije, provjeru na propuste izolacije, ispitivanje provodljivosti, te ispitivanje kapaciteta i induktivnosti kabela. Ova ispitivanja pomažu u osiguravanju da su kablovi ispravno instalirani i da su u dobrom stanju kako bi se spriječili kratki spojevi, gubitak energije ili drugi problemi.
Ostala oprema
Ispitivanje ostale opreme može uključivati provjeru rada prekidača, osigurača, releja, sustava za zaštitu od prenapona i drugih komponenti elektrotehničkih sustava. Provode se kako bi se osiguralo da svaka komponenta sustava radi ispravno i sigurno, te da je u skladu s propisima i standardima.
Termografija je tehnika koja se koristi za vizualizaciju i analizu toplinskih uzoraka i distribucije temperature na površinama. Ova tehnika koristi termalnu kameru ili termografsku kameru koja detektira infracrveno zračenje koje emitira tijelo ili objekt kako bi stvorila termalnu sliku. Termografska slika omogućava detekciju varijacija temperature koje mogu ukazivati na različite probleme ili nedostatke u ispitivanim objektima ili sustavima.
Termografija se često koristi za pregled električnih instalacija radi otkrivanja pregrijavanja, nepravilnih spojeva ili drugih problema koji mogu ukazivati na potencijalne kvarove ili sigurnosne rizike. U mehanici, termografija može otkriti nepravilnosti u radu strojeva ili sustava pri visokim temperaturama dok se u građevinarstvu koristi za detekciju toplinskih gubitaka, propuha, vlage ili drugih problema u zgradama.
Prednosti termografije uključuju brzu detekciju problema bez potrebe za fizičkim kontaktom s objektom, mogućnost ispitivanja u radnom okruženju i precizno lociranje problema. Termografska ispitivanja mogu pružiti vrijedne informacije o stanju ispitivanog objekta ili sustava, omogućujući pravovremeno otklanjanje problema i sprječavanje potencijalnih kvarova ili nezgoda.
Praćenje potrošnje energije
Praćenje potrošnje električne energije može biti od velike važnosti. Osim povećanja troškova, povećana potrošnja električne energije može ukazivati na kvarove unutar sustava. Uz detekciju kvarova, kontrola potrošnje električne energije je ključan segment kod preventivnog održavanja gdje se uslijed određene promjene potrošnje električne energije može detektirati istrošenost komponenti strojeva (npr. ležajevi). Preventivno održavanje ovakvog tipa može spriječiti nastanak kvara, neočekivanih financijskih gubitaka ili pojave bilo kojeg oblika havarije.
Nudimo usluge instalacije opreme za mjerenje potrošnje električne energije te izradu prilagođenih programskih rješenja. Naša oprema i softver Vam nude uvid u detaljni prikaz potrošnje energije po pojedinom uređaju i dijelu sustava prema Vašim zahtjevima. Vizualizaciji možete pristupiti u realnom vremenu u bilo kojem trenutku te imate mogućnost spremanja podataka za naknadnu analizu.
Upravljanje energijom
Osim samog praćenja potrošnje električne energije unutar sustava, bitan segment je i pametno upravljanje potrošnjom. Koristeći prikupljene podatke, naš tim će za Vas detaljno analizirati i optimizirati potrošnju električne energije.
Detaljnim planom uključenosti pojedinog segmenta sustava postiže se veća učinkovitost, a samim time i profitabilnost sustava. Optimizacija sustava se može dodatno unaprijediti modernizacijom. Glavne tehnike modernizacije koje pospješuju energetsku učinkovitost su implementacija modernih elemenata koji zahtijevaju manje električne energije za obavljanje rada na identičan ili čak bolji način te ugradnja pametnog sustava upravljanja.
Ukupna učinkovitost opreme (OEE)
Ukupna učinkovitost opreme (eng. Overall Equipment Effectiveness) ili kraće OEE je mjera za prikazivanje efikasnosti sustava, stroja ili uređaja u odnosu na puni potencijal proizvodnje. Ukupna učinkovitost se dijeli na tri zasebne komponente: dostupnost (vremenski okvir u kojem je sustav sposoban za rad), izvedba (brzina rada sustava) te kvaliteta (postatak ispravno izrađenih komada).
Da bi Vaša oprema dosegla maksimalnu efikasnost, a samim time i profitabilnost, obratite se upravo nama. Na osnovu mjerenja najmodernijom opremom te stručnom analizom podataka i adekvatnim proračunima možemo unaprijediti učinkovitost Vašeg sustava ili stroja.
Jedan od glavnih načina povećanja efikasnosti starih strojeva i sustava je modernizacija, koju Vam može izvesti naš iskusni tim stručnjaka.
Naše platforme:
- Yokogawa GM10 modul
- Yokogawa GA10 softver
- SIMATIC Energy Manager
- Siemens
- Yokogawa
- SOCOMEC
- Schneider Electric
- Phoenix Contact